Κυριακή 6 Μαΐου 2018

Basketball Champions League: Φέρτε έναν ψυχίατρο! «Βασίλισσα» ξανά η ΑΕΚ!

Δείτε το LIVE του αγώνα
Φέρτε έναν ψυχίατρο! Αυτόν χρειάζονται οι φίλοι της ΑΕΚ, οι οποίοι δεν σταματούν να πανηγυρίζουν τίτλους. Μία μέρα μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος Ελλάδας από το ποδοσφαιρικό τμήμα του συλλογού, ήρθε το μπασκετικό να στείλει ξανά στα ουράνια τον κόσμο της Ένωσης μέσα σε λίγες ώρες.

Πενήντα χρόνια από την αξέχαστη βραδιά του 1968 στο Παναθηναϊκό Στάδιο, η ψυχωμένη ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα έγραψε ιστορία. Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν της Μονακό με 100-94 στον τελικό του Basketball Champions League και κατέκτησαν την τρίτη ευρωπαϊκή κούπα της ιστορίας τους.
Μοναδική χρονιά για την ΑΕΚ και δικαίωση για τον Μάκη Αγγελόπουλο, ο οποίος έχτισε μία εξαιρετική ομάδα, η οποία κατέκτησε πρώτα το Κύπελλο Ελλάδας και στη συνέχεια στην κορυφή της Ευρώπης.
Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές στον τελικό ήταν ο Γκριν με 19 πόντους, με τους Σάκοτα και Πάντερ να προσθέτουν 16 πόντους. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Γκλαντίρ με 18 πόντους.

Ο αγώνας

Ονειρικό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ στο παιχνίδι. Με τον Χάντερ να κάνει πάρτι κάτω από τα καλάθια, η Ένωση προηγήθηκε με 2-11. Ωστόσο, η Μονακό μάζεψε γρήγορα τη διαφορά, με τον Κραφτ να μπαίνει στο παιχνίδι και να κάνει τη ζημιά στην «κιτρινόμαυρη» άμυνα. Οι Μονεγάσκοι μείωσαν σε 11-15, με το σύνολο του Ντράγκαν Σάκοτα να πετάει.. φωτιές στην επίθεση και να ξεφεύγει εκ νέου με 9 πόντους (15-24).
Οι παίκτες του Ζβέζνταν Μίτροβιτς που κάλυπταν εύκολα τη διαφορά σε αυτή την πρώτη περίοδο, απάντησαν με τρίποντο του Έβανς και δίποντο του Κικάνοβιτς, 20-24. Η ΑΕΚ δεν έδειχνε να ανησυχεί: Ένα τρίποντο του Πάντερ και ένα δίποντο του Μαυροειδή διαμόρφωσαν το σκορ (20-29) της πρώτης περιόδου.
Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο δεν μπορούσε να κρατήσει τις διαφορές που έπαιρνε. Η Ένωση πέταγε… φωτιές στην επίθεση, αλλά ήταν πολύ κακή στην άμυνα, με αποτέλεσμα να αδυνατεί να ξεφύγει στο σκορ. Οι Μονεγάσκοι πλησίασαν στους 4 πόντους (39-43) στα μέσα της δεύτερης περιόδου, αλλά το γκολ φάουλ του Μάικ Γκριν και το τρίποντο του αρχηγού Ντούσαν Σάκοτα αμέσως μετά εκτόξευσαν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +10, 39-49. Το ημίχρονο βρήκε την Ένωση στο +9 (44-53).
Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 57-48 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, αλλά με επιμέρους σκορ 11-3, η Μονακό πλησίασε στον πόντο (59-60) στο 27′. Ο Λαρεντζάκης πήγε στη γραμμή των βολών και με 2/3 βολές… ξεκόλλησε την Ένωση για το 59- 62, το οποίο μετατράπηκε σε 63-73,  με τους Γκριν και Χάρις να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ. Οι Μονεγάσκοι, όμως, είχαν και πάλι απάντηση και μείωσαν σε 70-73 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, χάρη σε τρίποντες βόμβες του Γκλαντίρ.
Πλησίασαν και στο καλάθι οι «φιλοξενούμενοι», 73-71 με μία βολή του Ρόμπινσον. Τότε, όμως «μίλησε» ο Πάντερ απαντώντας με τρίποντο, 76-71. Αυτός έκανε και το 80-73, με νέο τρίποντο, με εναπομείναντα χρόνο 8 λεπτά. Ο Ντούσαν Σάκοτα της έδωσε προβάδισμα 11 πόντων (76-87), βάζοντας γερές βάσεις νίκης.
Οι φίλοι της ΑΕΚ νόμιζαν ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει, ωστόσο οι παίκτες του Σάκοτα βάλθηκαν να τους διαψεύσουν, κάνοντας το ένα λάθος μετά το άλλο. Η Μονακό εκμεταλλεύτηκε τις τάσεις αυτοκτονίας της Ένωσης και πλησίασε ακόμα και στο τρίποντο (94-97), λίγο πριν το φινάλε του αγώνα.
Ακολούθησε ένα κόψιμο που θα μείνει στην ιστορία του Ντιλρόι Τζέιμς σε προσπάθεια του Ντι Τζέι Κούπερ, εν συνεχεία ο ίδιος έκανε και κλέψιμο, πήρε και το φάουλ από τον Κικάνοβιτς, 94-99, με 2/2 βολές στα 16’’. Ο Κούπερ όμως πήρε φάουλ από τον Μάικ Γκριν και είχε δικαίωμα για 3 βολές! Τις έχασε και τις 3! Και τότε οι φίλαθλοι της ΑΕΚ άναψαν καπνογόνα και άρχισαν να τραγουδούν «Δεν μπορώ να περιμένω».
Τα δεκάλεπτα: 20-29, 44-53, 70-73, 94-100.
ΑΕΚ (Σάκοτα): Γκριν 19 (1), Χάρις 9 (10 ριμπάουντ), Τζέιμς 13, Σάκοτα 16 (3), Ξανθόπουλος 2, Χάντερ 10, Λαρεντζάκης 8 (2), Μαυροειδής 7, Πάντερ 16 (3), Βασιλόπουλος.
ΜΟΝΑΚΟ (Μίτροβιτς): Κούπερ 8 (1 τρίποντο, 9 ασίστ), Έβανς 6 (1), Γκλαντίρ 18 (4), Λακόμπ 12, Ρόμπινσον 13, Κραφτ 9, Τζόζεφ, Κικάνοβιτς 12 (1), Ρούντεζ, Σι 8, Τραορέ 8.