Κυριακή 8 Σεπτεμβρίου 2013

ΑΓΡΙΑ...ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΜΑΣ ΕΠΙ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΑΛΑΔΩΝ!

sport24.gr_ Εξαιρετική εμφάνιση για την εθνική μας που νίκησε την Τουρκία με 84-61 και εξασφάλισε ουσιαστικά την πρόκριση της στη β' φάση του Ευρωμπάσκετ. Πολύ καλή εμφάνιση του Γιάννη Μπουρούση στην εκατοστή συμμετοχή του με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, αποκλείστηκαν οι Τούρκοι (videos).
Ο Αντρέα Τρινκέρι στη συνέντευξη Τύπου για το ματς με την Τουρκία είχε πει για τον ρόλο του Γιάννη Μπουρούση κόντρα στην ομάδα του Μπόγκνταν Τάνιεβιτς: "Αύριο θα είναι το δικό του παιχνίδι απέναντι σε μεγάλα κορμιά"...
Κι ο Καρδιτσιώτης σέντερ δεν τον διέψευσε. Ο Γιάννης Μπουρούσης σε ένα παιχνίδι όπου όλοι οι διεθνείς μας πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, ήταν εξαιρετικός και βοήθησε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να φτάσει σε μία τεράστια και εμφατική νίκη κόντρα στην Τούρκους με 84-61.
Οι διεθνείς μας με αυτόν τον τρόπο εξασφάλισαν την πρόκριση τους στη β' φάση της διοργάνωσης, διατηρώντας παράλληλα και το αήττητο τους, ενώ οι Τούρκοι αποκλείστηκαν από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Αύριο (8/09) η εθνική αντιμετωπίζει την Ιταλία με φόντο την πρώτη θέση του Δ' ομίλου.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΉΣ

Ο Γιάννης Μπουρούσης δεν επηρεάστηκε από τον πυρετό που είχε ανεβάσει και στην εκατοστή συμμετοχή του με την εθνική ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη του αντιπροσωπευτικό μας συγκροτήματος κόντρα στην Τουρκία. Ο Έλληνας σέντερ κέρδισε σχεδόν όλες τις μάχες με τους Ερντέν, Ασίκ, ολοκληρώνοντας το ματς με 21 (4/5β., 7/8διπ., 1/2τρ.) πόντους και 4 ριμπάουντ σε 19 λεπτά χρόνου συμμετοχής.

Ο ΑΡΙΘΜΌΣ ΤΗΣ ΗΜΈΡΑΣ

Οι 11 ασίστ του Νίκου Ζήση... Ο Έλληνας γκαρντ (έκανε ρεκόρ καριέρας), όπως και ο Κώστας Σλούκας έπαιξε και για τον Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος δεν αγωνίστηκε, οργανώνοντας άριστα το παιχνίδι της εθνικής.

ΠΟΥ ΚΡΊΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Τα σουτ τριών πόντων. Η εθνική ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 10/15 τρίποντα, ποσοστό που άγγιξε το 66,7%. Αξίζει να αναφέρουμε ότι το ποσοστό των διεθνών μας στο 29ο λεπτό του αγώνα ήταν στο 80% (8/10)!

Ο ΑΓΏΝΑΣ

Η εθνική μας ομάδα μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί των Τούρκων με τον Γιάννη Μπουρούση να πραγματοποιεί πολύ καλό παιχνίδι (10-9). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έβαλε τη μπάλα κοντά στο καλάθι με τον Έλληνα σέντερ να πετυχαίνει δύσκολα καλάθια και να διατηρεί το προβάδισμα για την ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι. Ο τρίποντο του Μάικ Μπράμου έφερε την εθνική στο +4 (16-12), ενώ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης σημείωσε μία φάση αργότερα το 18-14. Ο Κώστας Σλούκας ήταν ο παίκτης, ο οποίος διαμόρφωσε με τη λήξη της περιόδου το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (21-16).
Οι Τούρκοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, μειώνοντας με τον Πρέλτζιτς σε 20-23, όμως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε με καλάθι του Γιάννη Μπουρούση να κάνει στο 17' το 28-32. Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκέρι διατήρησαν το προβάδισμα τους, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με +6 (41-35), καθώς ο Γκιουλέρ με σουτ τριών πόντων μείωσε για την Τουρκία.
Στην τρίτη περίοδο, οι διεθνείς συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης απέναντι στην Τουρκία και κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμα τους. Ο Γιάννης Μπουρούσης με δύο εύστοχες βολές έκανε το 46-59 για την εθνική, προτού μειώσει την διαφορά ο Γκόνλουμ με 59-49. Με αυτόν τον τρόπο το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με προβάδισμα 15 πόντων για την ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι (49-64).
Τα πράγματα δεν άλλαξαν στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, με την εθνική να ανοίγει την απόσταση που την χωρίζει από την Τουρκία. Ο Κώστας Σλούκας με σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους 17 πόντους (58-75), με τον Κώστα Παπανικολάου να σημειώνει το 58-77. Οι διεθνείς μας συνέχισαν να ελέγχουν τον αγώνα, φτάνοντας τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 84-61, σημειώνοντας παράλληλα την τρίτη διαδοχική νίκη τους νίκη στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Σλοβενίας.

Η ΑΤΆΚΑ...

Ο Ανρέα Τρινκέρι είπε στη συνέντευξη Τύπου αμέσως μετά το παιχνίδι με την Τουρκία: "Η επίθεση πουλά εισιτήρια, η άμυνα δίνει νίκες..."
Τα δεκάλεπτα: 16-21, 35-41, 49-64, 61-84.
Τουρκία (Τάνιεβιτς, 15/24β., 17/32διπ., 4/17τρ., 25ριμπ., 12ασ., 12λ., 4κλε.): Μπαλμπάϊ, Πρέλτζιτς 9(1), Γκιουλέρ 6(2), Ιλιασόβα 13, Ερντέν 5, Τσετίν 3(1), Γκονλούμ 8, Αρσλάν 9, Ασίκ 6, Τούρκογλου 2.
Ελλάδα (Τρινκέρι, 10/18β., 22/37διπ., 10/15τρ., 30ριμπ., 21ασ., 12λ., 5κλ., 1κοψ.): Σλούκας 14(2), Μπουρούσης 21(1), Ζήσης 6, Περπέρογλου 12(2), Φώτσης 3(1), Παπανικολάου 11(1), Καββαδάς, Μαυροκεφαλίδης 6, Καϊμακόγλου 5(1), Μπράμος 6(2), Πρίντεζης.