Παρασκευή 19 Αυγούστου 2011

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΜΕΓΑΛΗ Π...ΣΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΜΑΣ ΣΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ!

ΟΙ ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΜΑΣ ΣΥΝΕΝΤΡΙΨΑΝ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΥΚΟΛΙΑ!

Αμάν, μια Εθνική!

Yψηλότερη των χαμηλών προσδοκιών που προκάλεσαν τα προβλήματα απουσιών, η Εθνική συνέτριψε με 62-38 την Τουρκία στην πρεμιέρα του τουρνουά του Μπάμπεργκ κερδίζοντας «πιστούς» εν όψει Ευρωμπάσκετ. Η εκπληκτική άμυνα και ο ασταμάτητος Μπουρούσης (17π., 6 ριμπ.) έκαναν τη διαφορά, ενώ η θετική επανεμφάνιση του Νικ Καλάθη (4π., 4 ριμπ., σε 14 λεπτά) έδωσε έναν ακόμη τόνο αισιοδοξίας. Μοναδική σκιά τα 20 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ. Το Σάββατο (18:15) κόντρα στη Γερμανία του Νοβίτσκι.

Σούπερ και με Καλάθη στην πεντάδα

Η είδηση ήρθε πριν καν αρχίσει το ματς. Ο Νικ Καλάθης όχι απλώς συμπεριλήφθηκε στ δωδεκάδα, αλλά ξεκίνησε και στη βασική πεντάδα μαζί με τους Ζήση, Παπανικολάου, Φώτση και Μπουρούση. Η Τουρκία άρχισε τον αγώνα με Τουντσερί, Ονάν, Τούρκογλου, Ιλιάσοβα και Ασίκ. Η ελληνική ομάδα άρχισε εξαιρετικά το ματς. Με τον Μπουρούση να μην φοβάται τα «θηρία» των αντιπάλων και να πετυχαίνει γρήγορα πέντε πόντους, τον Καλάθη να μη μοιάζει να επιστρέφει από τραυματισμό και τους Παπανικολάου-Φώτση να «πυροβολούν» από μακριά, προηγήθηκε 13-3 στο πεντάλεπτο. Οι αλλαγές του Ηλία Ζούρου δεν έριξαν το ρυθμό της Εθνικής. Με έναν εκπληκτικό αιφνιδιασμό που τελείωσε από ασίστ του Ξανθόπουλο ο Κουφός κι ένα ακόμη καλάθι του ομογενή σέντερ η διαφορά έφτασε στο 21-8, με το οποίο ολοκληρώθηκε το δεκάλεπτο.

Με το πόδι στο γκάζι και ποτέ στο φρένο

Οι γείτονες άρχισαν με ένα 4-0 τη δεύτερη περίοδο (21-12), αλλά η ελληνική ομάδα δεν πτοήθηκε. Με Μπουρούση και Κουφό να κάνουν θραύση κοντά στο καλάθι φτάνοντας γρήγορα τους 11 και 9 πόντους αντίστοιχα, η διαφορά έφτασε στο +18, 32-14 στα μισά του δεκαλέπτου και στο +20 (35-15), τρία λεπτά πριν το ημίχρονο! Η Τουρκία πήγε να αντλήσει θάρρος και να αντεπιτεθεί με ένα 6-0 χάρη σε δύο εντυπωσιακά καρφώματα του Ομέρ Ασίκ (35-31), ωστόσο με οδηγό τον Κώστα Βασιλειάδη, που πέτυχε επτά συνεχείς πόντους η Εθνική έκλεισε το ημίχρονο με το επιβλητικό 42-25.

«Καθάρισαν» άμυνα και Μπουρούσης

Η Εθνική μπήκε νωθρά στο δεύτερο μέρος, αλλά χάρη στην εξαιρετική της άμυνα και την αστοχία των Τούρκων, που έμειναν άποντοι για πέντε αγωνιστικά λεπτά (!), η διαφορά συνέχιζε να έχει ανοδικές τάσεις φτάνοντας το +23, 50-27, με τον Μπουρούση να κάνει ό,τι θέλει μέσα στη ρακέτα και παρά το φόρτωμα του Νικ Καλάθη με τέσσερα φάουλ. Έτσι το ελληνικό συγκρότημα όχι απλώς υπερασπίστηκε τη διαφορά ασφαλείας, αλλά έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο με 54-36.

Παθητικό δύο πόντων

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο βρήκε επιθετικό ρυθμό η Εθνική, αλλά με τέτοια άμυνα ποιος χρειάζεται... επίθεση; Κρατώντας και πάλι την τουρκική ομάδα στο πρώτο πεντάλεπτο της περιόδου χωρίς πόντο, οι διεθνείς έκαναν τα απολύτως απαραίτητα στην επίθεση συντηρώντας με άνεση το μεγάλο τους προβάδισμα (58-36). Ο Ηλίας Ζούρος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του και το τελικό 62-38 αποτέλεσε την καλύτερη απόδειξη πως η Εθνική βαδίζει σε σωστό μονοπάτι με τελικό προορισμό το Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας.

Δεκάλεπτα: 21-8, 42-25, 54-36, 62-38.

Ελλάδα: Βασιλειάδης 10, Μπουρούσης 17 (6 ριμπ.), Ζήσης 4, Καλάθης 4 (4 ριμπ.), Φώτσης 3 (5 ριμπ.), Παπανικολάου 9, Μαυροειδής 2, Κουφός 9, Καϊμακόγλου 2, Σλούκας 2, Ξανθόπουλος, Βουγιούκας.

Τουρκία: Ακιόλ 2, Ιλιάσοβα 9, Ερντέν 4, Σαβάς 2, Ασίκ 10 (11 ριμπ.), Αρσλάν 2, Τούρκογλου 5, Γκιουλέρ, Ονάν, Τουντσερί, Καντέρ.